Akademia Dokumentalna we wrześniu

Zapraszamy na pierwszy wrześniowy seans w Akademii Dokumentalnej. Będzie to „Ziarno. Nieznana historia”, opowieść ku przestrodze, portretująca z wykorzystaniem technik animacji historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą.

 

 

 

Nasiona to jedna z najcenniejszych rzeczy na Ziemi. Te żywe zarodki to maleńkie kapsuły czasowe, które przechowują wiadomości z przeszłości naszej planety. Są też towarem, który jest własnością prywatnych korporacji. Zmodyfikowane genetycznie rośliny, wyhodowane w sterylnych laboratoriach dominują nie tylko na polach rolników, lecz także na stołach ludzi na całym świecie. Doprowadzają do społecznych kryzysów i ludzkich tragedii.

Nasiona to jedna z najcenniejszych rzeczy na Ziemi, życie samo w sobie. Ich różnorodność i bogactwo zaskakuje, ale w ostatnich latach, w ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego, obfitość nasion pieczołowicie budowana od tysiącleci, drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem. Dawniej w Polsce korzystaliśmy z ponad dziewięciu tysięcy roślin. Dziś z dziesiątek odmian jednego warzywa, jemy zaledwie kilka.

Nasiona są dziś towarem, który jest własnością prywatnych korporacji. Zmodyfikowane genetycznie rośliny, wyhodowane w sterylnych laboratoriach dominują nie tylko na polach rolników, lecz także na stołach ludzi na całym świecie. Żądza zysku doprowadziła do wysiewu na monstrualną skalę genetycznie modyfikowanych, identycznych roślin. Odpowiedzialne za to firmy, takie jak: Syngenta, Bayer, Dow Chemicals czy Monstanto kontrolują dziś ponad 2/3 światowego rynku nasion, czerpiąc z niego bezprecedensowe zyski. Naukowcy już ostrzegają przed załamaniem globalnej produkcji bananów, pomarańczy, kawy i kokosów z powodu krótkowzrocznego polegania wyłącznie na jednej odmianie nasion. Zmodyfikowane genetycznie rośliny, wyhodowane w sterylnych laboratoriach dominują nie tylko na polach rolników, lecz także na stołach ludzi na całym świecie. Doprowadzają do społecznych kryzysów i ludzkich tragedii.

 

Na film zapraszamy do Multikina, we wtorek, 12.09.2017 r., o godz. 19:00. Wstęp wolny.

 

Projekt Akademia Dokumentalna we Włocławku sfinansowany został z grantu 3. Edycji Konkursu Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Dodatkowe informacje