Fabian Barański w reprezentacji na Regaty Nadziei Olimpijskich

W dniach 2-3 maja, na torze regatowym w Kruszwicy odbyły się Centralne Regaty Kwalifikacyjne Juniorów. Zdecydowanie najlepiej spośród naszych zawodników zaprezentował się Fabian Barański startujący w konkurencji jedynek juniorów młodszych, który wywalczył kwalifikację do kadry narodowej na Regaty Nadziei Olimpijskich w Velence na Węgrzech.

Zawody w Kruszwicy rozegrane zostały na bardzo wysokim poziomie. Wśród naszych zawodników widoczny był brak opływania. Niestety warunki pogodowe panujące tej wiosny na Wiśle, uniemożliwiły naszym zawodnikom prawidłowo przygotować się do pierwszej części sezonu. Na krótkim zgrupowaniu w Kruszwicy nie zdążyli nadrobić zaległości treningowych.

Regaty kwalifikacyjne rozgrywane były systemem: w sobotę do południa eliminacje, natomiast po południu oraz dwa razy w niedzielę finały. W finale dwie ostatnie osady odpadały do finału niższego a dwie najlepsze osady z finału niższego awansowały do finału wyższego.

W dwójkach bez sternika wystawiono 24 osady. Nasi zeszłoroczni Mistrzowie Polski: Filip Pałucki i Miłosz Baranowski w sobotę zajęli czwartą pozycję w finale B. W niedzielnym porannym finale niestety spadli do popołudniowego finału C, w którym zajęli czwartą pozycję. Rywalizację zakończyli na 16 pozycji. Słaby wynik tej osady należy wytłumaczyć kontuzją Miłosza Baranowskiego - pęknięta kość łokciowa i dwumiesięczna przerwa w treningu. W dalszej części sezonu osada na pewno zacznie wiosłować coraz szybciej.

W konkurencji jedynek juniorów do zawodów zgłoszono 45 zawodników, w tym trzech z Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Najlepiej wystartował Sebastian Szymański. Plasując się pomiędzy finałem C i D, zakończył  regaty na 18 miejscu. Bartosz Jędrzejewski zakończył zawody na drugim miejscu w finale E - 26 pozycja. Kamil Jóźwiak także w finale E uplasował się na czwartym miejscu - 28 pozycja.

W dwójce podwójnej juniorów młodszych Mateusz Nowakowski Marcin Ostrowski zajęli piąte miejsce.

W jedynkach juniorów młodszych wystartowało 60 zawodników, w tym trzech z WTW Włocławek. Kacper Oleszczuk trzykrotnie ścigał się w finale F. W ostatnim finale zajął drugie miejsce - ogółem 32 pozycja. Tomasz Budzyński po eliminacjach zakwalifikował do finału F, który zdecydowanie wygrał. W niedzielę rano odniósł zwycięstwo w finale E. Po południu także wygrał wyścig w finale D, zajmując ostatecznie 19 miejsce w zawodach.

Zdecydowanie najlepiej w Kruszwicy startował Fabian Barański. Trzykrotnie nie udało mu się co prawda w finale A pokonać znakomicie dysponowanego Macieja Madaja z Bydgostii Bydgoszcz, ale drugie miejsce na tych regatach, to i tak doskonały wynik. Fabian Barański uzyskał kwalifikację do reprezentacji Polski i będzie bronił barw narodowych na Międzynarodowych Regatach Olympic Hopes Regatta. Regaty Nadziei Olimpijskich odbędą się na torze regatowym  w Velence na Węgrzech 5 czerwca br.

Fabianowi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!