Styczniowy seans w DKF "Ósemka"

Zapraszamy na styczniowy seans w DKF "Ósemka". Tym razem pokażemy film, który w ubiegłym roku został zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Londynie, zdobył Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Gdyni, Grand Prix na Festiwalu Filmowym "Listopad" w Mińsku. 

"Ida"w reżyserii Pawła Pawlikowskiego będzie w tym roku pokazywana na festiwalu filmów niezależnych w USA - Sundance Film Festival, zaś prestiżowy dziennik "The New York Times" uznał jej amerykańską premierę jako jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń kulturalnych w nowym sezonie. Film pokazuje bolesne karty najnowszej historii Polski: udział Polaków w zagładzie Żydów (i uwłaszczenie polskiej biedoty na majątku trochę zamożniejszych żydowskich sąsiadów), zaangażowanie w komunizm, dramat ideowych komunistów, mit ,,żydokomuny". O wszystkich tych tematach Pawlikowski mówi subtelnie, szeptem, pokazując tragedie historyczne na przykładzie konkretnych biografii dwóch kobiet: tytułowej Idy i jej ciotki Wandy.

 

 

Opis filmu
Jest rok 1962, Ida po latach pobytu w klasztornym domu dziecka postanawia zostać siostrą miłosierdzia. Zanim złoży śluby, musi poznać swoją jedyną żyjącą krewną. Taki warunek stawia jej przełożona. Spotkanie z ciotką jest zderzeniem osobowości. Cyniczna kobieta w średnim wieku i młoda naiwna dziewczyna siadają do stołu, a w czasie rozmowy Ida dowiaduje się, że jest Żydówką, której rodzice zostali zabici w czasie wojny. Ida ocalała dzięki pomocy miejscowego księdza i tak trafiła pod opiekę zakonnic. Aby rozwiązać rodzinną tajemnicę, obie kobiety postanawiają odnaleźć miejsce, gdzie pochowano ich najbliższych.

,,Ida" jest przykładem kina fundamentalnych pytań i ostrożnego poszukiwania odpowiedzi - filmu łączącego w sobie schematy kina drogi z mistyczną opowieścią o tożsamości i tajemnicy. Być może dzięki temu, że na co dzień, Pawlikowski tworzy w Wielkiej Brytanii i Francji, otrzymujemy w ,,Idzie" niezwykły obraz Polski lat wojny i PRL-u, opis dramatu Żydówki i komunistki. Jest to też, paradoksalnie, film zatrważająco współczesny... O kraju, który ma w sobie nieuleczalną skazę, w którym trzeba ciągle kogoś przepraszać lub komuś wybaczać.

Zapraszamy do włocławskiego Multikina, 16 stycznia 2014 r. o godzinie 19:00.
Bilety w cenie 8,00 zł będą do nabycia przed seansem.

Dodatkowe informacje